Spotkanie autorskie

23 maja w Bibliotece Publicznej w Dukli odbyło się spotkanie autorskie z panią Renatą Piątkowską, polską pisarką książek dla najmłodszych. Wzięli w nim udział uczniowie klasy I i III szkoły podstawowej. Autorka z wielkim zaangażowaniem przedstawiała swoje książeczki, opowiadała o przygodach swoich bohaterów.

Celem spotkania autorskiego było kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie zainteresowań najmłodszych i szerzenie wśród nich nawyku sięgania po książki oraz zapoznanie z twórczością Pani Renaty Piątkowskiej. Praktyka uczy bowiem, że uczniowie chętniej sięgają po książkę, której autora bezpośrednio poznali. Takie spotkania autorskie są zatem aktywną zachętą do czytania, rozwijają wrażliwość uczniów i upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka. Miłą niespodzianką była możliwość kupienie książeczek autorki z osobistą dedykacją.

Składamy podziękowanie pani dyrektor Biblioteki Publicznej w Dukli Joannie Szczurek za umożliwienie uczniom naszej szkoły bezpośredniego kontaktu z poetką Renatą Piątkowską./M.S/

 
Międzyszkolne konkursy językowe

W dniach 30 maja i 4 czerwca 2019 r. w naszej szkole odbyły się „VI Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego i Języka niemieckiego Jestem Lingwistą” i „VI Międzyszkolny Obrazkowy Konkurs z Języka Angielskiego”. W konkursie udział wzięli uczniowie klas III oraz VII i VIII  ze szkół  Gminy Dukla tj. Szkoła Podstawowa z  Jasionki, Łęk Dukielskich, Dukli, Iwli oraz uczniowie naszej szkoły. Konkurs rozpoczął się od powitania gości przez Panią Dyrektor Elżbietę Knap. Kolejno powołana została komisja konkursowa w składzie: pani Katarzyna Pelczar, pani Ewa Rędowicz, pani Magdalena Szczęch. W konkursie dla klas III wzięło udział dziesięciu uczniów, tak więc rywalizacja była duża. Natomiast w konkursie dla klasy VIII dziewięciu uczniów. Obydwa konkursy od kilku lat cieszą się dużym powodzeniem. Konkurs obrazkowy dla klasy III polega głównie na zadaniach w formie zabawy z językiem angielskim. Natomiast uczniowie klasy VII i VIII zmagali się z testem gramatyczno-leksykalnym w zakresie sprawności językowych oraz testem kulturoznawczym. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor naszej szkoły  oraz  wydawnictwu Pearson za ufundowanie nagród na konkurs. Zapraszamy szkoły do wzięcia udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym. /E.K.M/

 
Akcja „Plecak pełen okruchów serca”

Jan Paweł II apelował kiedyś: „Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.” Te słowa naszego Patrona stały się inspiracją dla Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła PCK do zorganizowania akcji „Plecak pełen okruchów serca”, która polegała na zbiórce żywności dla podopiecznych Krośnieńskiego Oddziału PCK.

Na odpowiedź ze strony społeczności szkolnej nie trzeba było długo czekać, plecak wypełnił się po brzegi. Młodzież dodała jeszcze coś dla ducha, w postaci kartek świątecznych, by starsi ludzie mogli poczuć, że ktoś o nich pamięta.

Dziękujemy wszystkim za dar serca i świadectwo, że nauka Patrona naszej szkoły jest bliska naszym sercom. /A.K/

 
Czarodziejski Młyn

20 maja gościł w naszej szkole teatrzyk ,,Bazyl”. Uczniowie kl. 0-III obejrzeli przedstawienie pt.,,Czarodziejski młyn”. Spektakl, wykorzystując formę teatru cienia, przeniósł nas w baśniowy świat pełen tajemnic. Aktorzy, którzy oprócz tradycyjnej gry wykorzystują teatr cieni, opowiedzieli dzieciom o tym, co stanowi w życiu największą wartość. Wykorzystanie i przedstawienie efektu cienia nadało jej oryginalności, dało się zauważyć duże zainteresowanie wśród młodych widzów. Puentą przedstawienia była piękna myśl, że tego co w życiu najcenniejsze - nie da się kupić za żadne pieniądze. /K.A/

 
Wycieczka do Chęcin

Piętnastego maja 2019 roku odbyła się jednodniowa wycieczka edukacyjna do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach koło Kielc. Wyjazd realizowano w ramach projektu „Nowa jakość kształcenia w Gminie Dukla i Jaśliska” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem wycieczki była nauka poprzez doświadczenie i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów.

Uczniowie obejrzeli wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Na przygotowane  wystawy składało się wiele stanowisk multimedialnych  i mechatronicznych, którymi każdy mógł się pobawić, można było zmierzyć  przyśpieszenie na bieżni, sprawdzić pojemność płuc, zobaczyć jak w ręce przepływa krew w żyłach, a także dowiedzieć się, jak dbać o środowisko.  Dzieci mogły wszystkiego dotknąć, doświadczyć, sprawdzić, każdy  znalazł tam coś dla siebie. /I.J/ Zdjęcia

 
Wycieczka do Karpackiej Troi

10.05.2019 roku uczniowie biorący udział w zajęciach, realizowanych w ramach projektu „Nowa jakość kształcenia w Gminie Dukla i Jaśliska” wybrali się na wycieczkę do Troi Karpackiej.

Do Karpackiej Troi  w Trzcinicy dotarliśmy o godzinie 9.30. Skansen należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej. W trakcie prac wykopaliskowych, zwłaszcza tych prowadzonych od 1991 r. przez Jana Gancarskiego, odkryto tu ponad 160 tys. zabytków, na które składają się naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza. Wiele z nich jest zabytkami unikatowymi, uznawanymi za wspaniałe dzieła dawnej sztuki i rzemiosła.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od warsztatów historycznych „Koło Wiedzy”. Uczniowie mieli okazję poznać pradawne dzieje oraz narzędzia używane w epoce brązu.

Kolejno skorzystaliśmy z warsztatów łuczniczych, gdzie mieliśmy okazję zaczerpnąć trochę informacji na temat powstania łuku, a także postrzelać z łuku do tarczy.

O godz. 10.30 zwiedziliśmy skansen, a także salę wystawową. Zajęcia miały na celu przeprowadzenie uczestników poprzez najważniejsze kultury epoki kamienia, brązu i żelaza, które rozwinęły się na terenie południowo-wschodniej Polski i zapoznanie ich z dokonaniami naszych przodków. Początki Słowian (VI-XI w. n.e.).

Po lekcji muzealnej udaliśmy się na zwiedzanie grodziska wraz z punktem widokowym, gdzie podziwialiśmy piękno otaczającej nas przyrody. Wycieczkę zakończyliśmy na oglądaniu filmu. /E.K.M/  Zdjęcia

 
Wycieczka do Bukowiny Tatrzańskiej

6 maja  2019 roku uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia rozwijające z nauk przyrodniczych realizowanych w ramach projektu „Nowa jakość kształcenia w Gminie Dukla i Jaśliska” wyruszyli autokarem  na dwudniową  wycieczkę do  Bukowiny Tatrzańskiej. Góry powitały wszystkich zimową aurą. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem i wjechali wyciągiem krzesełkowym na Wielką Krokiew. Kolejny dzień to wjazd na Gubałówkę i podziwianie pięknych widoków w Dolinie Kościeliskiej.

Zdjęcia

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej..