Śladami Ignacego Łukasiewicza

8 maja 2108 r. klasa II i IV  uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, której celem było poznanie historii wydobywania ropy naftowej, dawniej zwanej olejem skalnym. Podczas  zwiedzania  uczniowie oglądali jedyne w swoim rodzaju kopanki solne "Franek" z 1860 roku i "Janina" z 1878 roku. Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiły maszyny, które pomagają w wydobyciu „czarnego złota”. Niektóre z nich mają dziesiątki lat, a mimo to nadal sprawnie działają.

Uczniowie dowiedzieli się kim był założyciel przemysłu naftowego polski chemik i farmaceuta, Ignacy Łukasiewicz. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził "Dom Łukasiewicza". Uczniowie zwiedzili dawną aptekę, laboratorium i dworski salonik. Mieli okazję oglądać i podziwiać niesamowitą kolekcje lamp naftowych.  Na zakończenie wycieczki uczniowie odwiedzili sklepik z pamiątkami .

Wycieczka okazała się  ciekawą lekcją na temat bogactw naturalnych ziemi, związanych z naszym regionem. /M. Stanowska/

Zdjęcia

 
Wycieczka do Stacji Hydrologiczno - Meteorologicznej

Zajęcia w terenie to najlepszy sposób przyswajania wiedzy z przyrody, dlatego  uczniowie klasy II i IV odwiedzili Stację Hydrologiczno–Meteorologiczną w Krośnie. Pracownik stacji dokładnie omówił  wszystkie urządzenia pomiarowe znajdujące się w ogródku meteorologicznym. Uczniowie mieli również możliwość obserwacji różnych rodzajów termometrów w klatce meteorologicznej, deszczomierza, wiatromierza, urządzenia badającego przejrzystość powietrza oraz poznania sposobów pomiaru temperatury w gruncie. Ciekawym punktem wycieczki była możliwość obserwowania momentu przekazywania danych przez pracownika stacji do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dzieci dowiedziały się również, że prognozy pogody wykorzystywane są w wielu dziedzinach, dlatego ważne jest, aby były rzetelnie opracowane.

Dzisiejsza wycieczka była z pewnością doskonałym sposobem na utrwalenie i wzbogacenie wiedzy zdobywanej podczas szkolnych lekcji przyrody. /M. Stanowska/

Zdjęcia

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej..