Sprzątanie Świata 2018

„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the Word wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

To już jubileuszowa - 25 akcja Sprzątanie Świata - Polska organizowana przez Fundację Nasza Ziemia. Hasło tegorocznej edycji, ogłoszone przez Fundację, brzmiało „AKCJA -SEGREGACJA! 2 x więcej, 2 x czyściej".

Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie świata - Polska". W dniu 21 września 2018 roku nauczyciele wraz z uczniami udali się w teren w celu pozbierania rozrzuconych śmieci i pokazania mieszkańcom Głojsc, że jest wiele osób, które segregują odpady i robią to właściwie. Taka akcja jest dowodem na to, że lubimy wspólnie działać. Zdjęcia

 
79 rocznica niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę

79 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

Obchody upamiętniające rocznicę odbywały się w wielu miejscach Polski. W naszej szkole uczniowie klasy V zaprezentowali montaż słowno - muzyczny przygotowany pod okiem nauczyciela historii. Podkreślono, że ta rocznica powinna przypominać wszystkim Polakom jak powinni szanować i cenić to, że mają niepodległość, i jak należy dbać o to, żeby w przyszłości naszej niepodległości nic nie zagrażało.

/fot.spraczki.nidzica.pl/

 
Narodowe Czytanie 2018

W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, wystosował przesłanie zachęcające do organizowania Narodowego Czytania w oparciu o powieść Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie".

W ogólnopolską akcję Narodowego Czytania szkolna biblioteka włączyła się 12 września organizując spotkanie, które miało na celu zarówno promowanie czytelnictwa, jak również zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Najciekawsze informacje z życia Stanisława Żeromskiego oraz spuściznę literacką pisarza, do którego przylgnęło miano ,,sumienia narodu polskiego" zaprezentował zebranym polonista - Pan Stanisław Mysza. Następnie fragmenty ,,Przedwiośnia" zostały odczytane przez Panią Dyrektor szkoły, Zastępcę Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dukli, nauczycieli oraz uczniów. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa poświęcona życiu oraz twórczości Stefana Żeromskiego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w szkolną akcję Narodowego Czytania. Zdjęcia /M.S/

 
Spotkanie z Policjantem

We wrześniu odbyło się w szkole spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Dukli, w którym uczestniczyli uczniowie kl. I i III SP. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i w domu. Policjant sprawdził wiedzę dzieci na temat podstawowych zasad zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię, a następnie oglądając filmiki edukacyjne uczniowie utrwalili zasady uczestnictwa w ruchu drogowym: przechodzenie przez jezdnię, umiejętność rozpoznawania ważnych znaków drogowych, sygnalizatorów świetlnych oraz znajomość pojęć związanych z ruchem drogowym. Policjant wytłumaczył również jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia.

Z dużym zainteresowaniem najmłodsi uczniowie słuchali, oglądali filmy oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawali bardzo dużo pytań. Z pewnością przekazana wiedza znajdzie zastosowanie w praktyce. /K.A/

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej..